Jord Watch 1

Watch: Jord Wood Watches
Accessories: Yeldamore

When it comes to accessories, i like to go beyond the usual. Whether it’s jewelry or handbags. Or watches!

Jord Wood Watches is the new brand that I’ve just met. All their products are hand-crafted and each watch is made from different woods. And my choice is Koa Wooden watch. (which only grows in Hawaii). I always remember my dream honeymoon in Honolulu and Maui.

Jord Watch 2

Whether it’s winter or summer, it’s really nice to have an accessory which has Hawaiian breeze :)

The design and quality got 10 points from me! And the nice wooden smell is the bonus :) I love the rose gold color, It looks really stylish with Koa Wood.

I can easily combine it with every outfit and color. Especially with the golden rose. It is a great alternative for those who wants to try something different and bored of steel or leather cord. Valentine’s Day may have already past but Jordana Wood Watches can also be a great gift as well! Moreover, they are also shipping the whole world. You reach Jordana Wood Watches here.

Jord Watch 3

Aksesuar seçiminde alışılmışın dışına çıkmayı ve hikayesi olan, özenle el işçiliğinle tasarlanmış ürünleri kullanmayı seviyorum.

Jord Wood Watches yeni tanıştığım bir marka. Hem erkek hem de kadın için bir çok farklı saat modeli bulunan Jord Wood Watches ürünlerinin hepsi el yapımı ve her bir saat farklı bir ağaçtan yapılıyor. Benim seçimim ise yalnızca Hawaii’de yetişen bir tür ağaç olan Koa oldu. Kış ya da yaz olsun, insanın kolunda her an Hawaii esintisi taşıyan bir parça taşıması oldukça keyifli. Özellikle her taktığımda Honolulu ve Maui’de o rüya gibi geçen balayımızı hatırlatması da ayrı güzel:)

Tasarımları ve kalitesi ise benden oldukça yüksek puan aldı. Bileğime taktığımda aldığım o güzel ahşap kokusu ise işin bonusu :)

İster bir çok farklı bileklikle, ister tek başına… Dilediğim şekilde takıp, her kıyafetimle de kolayca kombinleyebiliyorum. Bakır ya da rose gold gibi renklerle de çok yakışıyor. Çelik ya da deri kordonlardan sıkılıp farklı bir şeyler denemek isteyenler için harika bir alternatif. 14 Şubat çoktan geçmiş olabilir ama Jord Wood Watches özel günleriniz için değişik bir hediye alternatifi olabilir! ;) Tüm dünyaya da gönderim yapıyorlar. Sürekli kullanabileceğim, farklı bir aksesuarım olsun, görenler nereden aldığımı sorsun diyorsanız Jord Wood Watches’a linkten ulaşabilirsiniz :)

Aksesuarlar: Yeldamore

Wooden Watch Review