Dünyaca ünlü parfüm ve cilt bakım ürünleri markası Perris’in hikayesini, markanın sahibi Gian Luca Perris’ten dinlemek için Harvey Nichols mağazasında özel bir etkinliğe davetliydik. Markanın hikayesini dinlerken parfümlerin yapımında kullanılan ylang ylang, vanilya, paçuli ve bergamut gibi teker teker koklama şansı bulduğumuz esansiyel yağların kokuları da bir o kadar güçlü ve farklıydı. Mesela yalnızca Suudi Arabistan’ın Taif şehrinde yetişen bir gül olan Taif Gül’ünün saf halinin kokusu bana parfümde hiç sevmediğim gül kokusunu bile sevdirdi. 4.920-7.216 metre yükseklikten dolayı her bir gülde farklı bir koku özelliği bulunuyormuş. Yükseldikçe daha güçlü, taze ve farklı kokuya sahip oluyorlarmış. Muhteşem değil mi? Perris, Taif Gülü’nü; limon, hindistan cevizi, sardunya, Damasc gül özü gibi notalarla harmanlayıp harika kokulara imzasını atmış. Ben hala Perris Monte Carlo Ylang Ylang Nosy Be ve Patchouli Nosy Be’nin etkisindeyim o ayrı:)

Perris

Iris Des Champs

Iris des Champs ise taze çiçeklerin birleşiminden oluşan bir koku. Baharatlı kokulara düşkün olan ben genelde çiçekli parfümlerden çok hoşlanmam ama bunun o mis kokusuna bayıldım. Evde şık saten bir pijamayla ya da bej rengi uzun hırkayla tamamlanan casual-smart bir kombinle ağır adımlarla yürüyen asil ve dinamik bir kadının kokusu olarak canlandırabilirsiniz.  Orta notalarında zambak, begamot ve gül bulunuyor. Zambağın mest edici özelliğine yasemin, ylang ylang ve vadi otu eşlik ediyor. Arka planda ise kadifemsi çiçekler vanilya ve sandal ağacının baştan çıkarıcı etkisi yer alıyor.

2014_10_09_Houbigant_Iris_Des_Champs_Perfume

 

Ylang Ylang Nosy Bee

İlk kokladığım anda hayran kaldığım bir koku! Benim gibi egzotik kokulardan hoşlanıyorsanız mutlaka en yakın Harvey Nichols mağazasına uğramalısınız. Ylang ylang, limon, greyfurt ve kakulenin mükemmel uyumundan oluşan kokunun orta notalarında yasemin, portakal çiçeği ve gül bulunuyor. Ardından amber, menekşe, sedar ve vanilya gibi çekici egzotik kokuları hissediyorsunuz.

perris_mc_ylang_ylang_nosy_beweb

 

Patchouli Nosy Bee

Endonezya, Çin ve Hindistan’da yetişen paçulinin nadir bulunan özleri, sedir, vanilya, bitter kakao ve laden reçinesinden oluşan harika bir koku. Ylang ylang’ın ardından en çok beğendiğim koku bu olmuştu.

patchouli_nosy_be

Aslında çok da fazla söze yok. Perris’in değerli kokularını Harvey Nichols’larda kendiniz keşfe çıkabilirsiniz. Karar vermekte zorlanabilirsiniz:)