Stefanel,  2014 Sonbahar/Kış koleksiyonunu Kreatif Direktör Eleonora Stefanel’in ev sahipliğinde Nişantaşı mağazasında gerçekleştirdiği lansmanda tanıttı.

Eleonora ile günün kahvesini yudumlarken yeni koleksiyon hakkında gerçekleştirdiğimiz röportaj yazının devamında :)

stefanel-3

Stefanel ile çalışmaya başladığın ilk zamanlardan bahseder misin biraz?

2013 yılından bu yana Stefanel ile çalışıyorum. İlk başlarda durum biraz zordu. Çünkü yeni koleksiyonun tanıtımı için yalnızca bir kaç ayınız oluyor ve her 6 ayda bir tamamiyle farklı bir koleksiyona imza atmanız gerekiyor. Bu benim 3. koleksiyonum; her zaman yaratıcı ve üretken olmanız lazım. İşin en önemli kısmı ise yalnızca kendi beğenilerinizi değil diğer insanların da beğenilerini göz önünde bulundurmak. Tabii bunları da Stefanel’in çizgisinde yapmalısınız.

stefanel-1

Stefanel’e ne gibi farklılıklar getirdiğine inanıyorsun?

Daha genç kesime de hitap edebilmek bizim için önemliydi ve yeni koleksiyonlarla bunu gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Bir de aksesuarlara son koleksiyonlarla çok daha fazla yer vermeye başladık. Çantalar, aksesuarlar, fularlar, atkılar… Hepsinden bolca görebilirsiniz.

İhamını nelerden ya da nerelerden alıyorsun?

Çok fazla şeyden… Duruma göre değişiyor; yeri geliyor kitaplardan, yeri geliyor sokaktaki insanlardan… Sokak modası ilham kaynağımın çoğunluğunu oluşturuyor; bazen saatlerce sokakta sadece yanımdan geçen insanları seyrediyorum.

Seyahatler tasarımlarını ne kadar etkiliyor?

Çok fazla seyahat eden biriyim; özellikle yeni sezona ilk başladığım zamanlarda. Londra’ya Paris’e, Tokyo’ya, New York’a giderim. Buralarda mağazalardan, vintage dükkanlara kadar her yeri gezerim. İtalya’da da 60’lardan günümüze kadar bir çok kıyafeti bulabileceğiniz harika vintage shoplar bulunuyor. Bir gün İtalya’ya gelip mutlaka birini ziyaret etmelisin:)

stefanel_

Yeni sezonda hangi renkler ön planda olacak?

Sonbahar/Kış sezonunda bejler, grinin bir çok tonu, bordoları görebilirsiniz. Bunlar koleksiyona başladığımız renkler. Koleksiyon bebek mavisi, asker yeşili, beyaz ve sarıyla devam ediyor. Ayrıca desenlerle puantiyeleri ve çizgileri karıştırdık ve bunu yaparken de pembenin bir tonu Anthique Pink’i de kullandık.

Kendi tarzını nasıl tanımlarsın?

Sade ve minimalistik tarzdan çok hoşlanıyorum bu yüzden diyebilirim ki Stefanel’in tarzıyla oldukça uyumluyum. Bu yüzden genellikle Stefanel’den seçiyorum kıyafetlerimi:) Kırmızı en favori renklerimden biri. Ayrıca beyaz pantolonlar ve gömlekler de vazgeçilmezlerimden.

Markan için nasıl bir tanım kullanırdın?

Stefanel, her kadının kendi bedenine ve beğenisine göre bir şeyler bulabileceği çok güçlü bir marka.

Beden demişken Stefanel’in beden aralıkları nedir?

32 ila 44 beden arasında çok geniş bir beden yelpazemiz bulunuyor.

Peki sence İdeal Stefanel kadını nasıl biri?

Sofistike, rahat ve şık.

Global bir marka olarak, tüm dünyada farklı zevklere sahip kadınlara hitap etmeyi nasıl başarıyorsunuz? 

Tüm dünyadaki Stefanel mağazalarını aynı havada tutmaya çalışıyoruz ama ülkelere göre değişiklik gösteren ürünlerimiz tabii ki oluyor. Türkiye’de elbise satışlarımız ağırlıklı mesela. Bunu kaşmirler, ipekler ve örgüler takip ediyor. Almanya’da bu durum biraz daha farklı; daha çok geniş kesim kazaklar ve hırkalar ağırlık gösteriyor.

stefanel-2

Yeni koleksiyonda koleksiyonun temel parçalarından olan trikolar baştan aşağı tüm kıyafetlerde karşımıza çıkıyor. Pek çok farklı ipliklerin kullanıldığı kazaklar, elbiseler, etekler, pantolonlar sezonun olmazsa olmazları arasında. Cropped boylar, kısa üstler ve blazer ceketlerle kombinlenen geniş kesim pantolonlar, klasik örgülere alternatif olarak lüks jersey kumaşlar Stefanel vitrinlerinde boy gösteriyor. İplikler dışında bu sezon dokuyu da ön plana çıkaran Stefanel, pilili veya asimetrik detaylara sahip, ağır, formlu trikolarla biraya getirilen deri, dantel ve hafif, transparan kumaşlarla merak uyandırıcı kontrastlar oluşturuyor.  Pelerin kabanlar gibi yumuşak, serbest formlardan askeri esintiler taşıyan daha güçlü, daha heykelsi hatlara sahip kabanlar koleksiyonun belkemiğini oluşturuyor.