Kafamıza kötü örnekler öyle bir yerleşmiş ki dudağımıza dolgu yaptırsak, kaz ayaklarımıza botox yaptırsak x’e benzerim diye korkuyoruz. Yalan mı?

Yeni türeyen kaz ayaklarından ve üst dudağımın biraz dolgunlaşmasını isteyen ben Nişantaşı Oymak Plastik Cerrahi – Plastik Cerrah Dr. Esin Aksungur’a gittim, sordum, uzun uzun hepimiz için konuştum ve evet yaptırdım:)

İlk kural: Bu işlemleri mutlaka konusunda uzman bir plastik cerraha yaptırın. Botox, dolgu deyip geçmeyin!
İkinci kural: Ne istediğinizi bilin.
Üçüncü kural: Etrafınızdaki yanlış uygulamalar sizi yanıltmasın.

Processed with VSCOcam with f2 preset

Dudak dolgusu

1cc Hyaluronik asit içeren dolgu maddesinden 0.8cc ile dudak çevresi kontür, üst dudak ağırlıklı dolgu, altına ise hafif bir dokunuş ile doğal görünümlü bir dolgunluk verildi. Sonuç aşağıda ama eğer dudağınıza dolgu yaptırırsanız benden tavsiye o gece ve ertesi sabah aynaya bakmayın ve dışarı çıkmayın:)) Ortadaki fotoğraftaki gibi ilk gece şişme ve morarma oluyor. Yoksa daha önce doktorunuzun uyarmasına rağmen o gece saat 3’e kadar bir aynaya bir internetteki deneyim yazılarına bakıp, hep böyle mi kalacağım korkusuyla uykusuz kalabilirsiniz:)

dudak dolgusu.jpg

 

Botox (Uygulamadan 1 gün sonra)

Kaz ayaklarına botox uygulaması sadece 5dk alıyor. Öncesinde kremle uyuşturulduğu için ise  yapılan iğneleri çok az hissediyorsunuz. Botoxtan hemen sonra kaz ayakları hala duruyor diye telaşa kapılmayın. Ancak 7 gün sonra etkisini en iyi şekilde görebilirsiniz.

kaz ayakları

Merak edilen diğer soruları Dr.Esin Aksungur cevaplıyor.

Botox nedir?

Bakteriden elde edilen bir toksindir. Etkisini kaslar üzerinde gösterir. Özellikle uygulandığı alanda mimik kaslarının kasılmasını azlatır. Böylece yüzdeki çizgilere neden olan kaslar gevşer, çizgiler düzleşerek kaybolur.

Nasıl etki eder?
Kasların fazla kullanıldığı, kırışıklık oluşumuna yatkın alanlarda, örneğin kaz ayakları, alın bölgesi gibi bölgelerde, kası gevşeterek kırışıklık çizgilerini açar. Bunun yanında en önemli etkisi, fazla kullanılan kas gruplarının gelecekte oluşturacağı kırışıklıkları engeller. Yani kırışıklık oluşumuna karşı koruyucu etkinliği de vardır.

Yüz dışında nerelerde kullanılır?
Botoks ayrıca ter bezleri olan bölgelere uygulandığında terlemeyi azaltır. Vücutta en çok terleyen kısımlar koltuk altı ve avuç içleridir. Bu bölgelere botoks uygulanarak terleme azaltılabilir. Migren tedavisinde uygun hastalarda ağrı üzerine çok etkili olabilir.

Peki en çok korkulan şey, botox sonrası mimiksiz, maske gibi bir yüz olması. Doğal botox mümkün mü?
Botoks enjeksiyonu doğru şekilde yapıldığında mimiksiz, antipatik bir ifade yaratmaz. Bu enjeksiyonlar belirli noktalara belirli dozlarda yapılmalıdır. Bu nedenle mutlaka deneyimli kişilerce yapılmalıdır. Hatalı noktalara yapılan botoks göz kapağında düşme, yüzde asimetri gibi istenmeyen komplikasyonlara da neden olabilmektedir. Ama uygun şekilde yapılırsa tabi ki doğal görünümlü sonuçlar alınabilir.

Bir kez yaptırınca hep tekrarlamak gerekli mi? Bir daha yaptırılmazsa ne olur?
Hiçbir şey olmaz tabii ki. 4-6 ay içinde botoxun etkisi geçer. Tekrarlanmadığı takdirde herşey eski haline döner. Sürekli yaptıran hastalarda da bir problem olmaz. Bir süre sonra kaslar zayıflar, yüzünüz çöker gibi duyumlar tabii ki doğru değil.

Peki dolgu uygulamaları nedir? Botoxtan ne farkı var?
Dolgular, özellikle kırışıklık tedavisinde kullandığımız volum sağlayan ajanlardır. Genellikle hyalüronik asit bazlı maddelerdir. Çökük olan yada daha volumlu olmasını istediğimiz alanlarda kullanılırlar ve uygulandıkları alanda 1-1,5 yıl arasında kalıcılıkları vardır. Kas hareketini azaltmak için botox kullanılır. Kaz ayakları gibi alanlarda kası gevşetir ve ince kırışıklıkları açar. Ama ozellikle göz altı dudak, burun kenarları gibi alanlarda dolgu ile volumü arttırmak gerekir.

Birçok farklı dolgu olduğu söyleniyor. Bu konuyu biraz açıklar mısınız?
Aslında dolgular kalıcı, yarı kalıcı ve geçici etkili olmak üzere üç ana sınıfta incelenebilir. Hyaluronik asit bazlı dolgular, geçici etkili dolgular grubuna girerler. Bir-iki yıl içinde tamamen erirler. Erimeleri fizyolojik bir madde oldukları için vücut tarafından yıkılmalarına bağlıdır. Yabancı cisim olmadıklari için dokuda reaksiyon yaratmazlar. Bu nedenle de güvenli bir şekilde kullanılabilirler.
Teknolojik gelişmeler sayesinde bugün farklı etkilere sahip yüzlerce dolgu mevcuttur. Göz altı gibi ince alanlara farklı, dudaklara farklı etkileri olan dolgular kullanılmkatadır. Dolgular yalnızca kırışıklık tedavisinde kullanılmazlar. Özellikle yüz şekillendirmede burun, çene, alın bölgelerini belirginleştirmede de kullanılırlar.

Peki nereye botox nereye dolgu gerekli nasıl karar veriyorsunuz?
Yüzümüzü 3 bölgede inceleyebiliriz:
Birinci bölge olan göz çevresi ve alında temel sorun fazla kullandigimiz mimik kaslarıdır. Bu kasların aktivitesine bağlı kırışıklıklar da en sık karşılaştığımız rahatsızlık nedenidir. Amaç göz çevresi ve alındaki kırışıklıkları açmak , gerekli ise kaş şeklinde küçük oynamalar yaratmaktir. Botox, bu alandaki sorunları kolayca çözen en önemli silahımızdır.
İkinci bölge, orta yüz olarak adlandırılan elmacık kemikleri, yanak ve alt göz kapağını kapsayan alandır. Bu bölgede karşılaştığımız temel sorun, yanağa dolgunluğunu veren derin plandaki yağların erimesi ve yerçekimi etkisi ile alt bölgelere kaymasıdır. Bu durumda oluşan göz altı boşalmaları yüzü yorgun ve yaşlı gösteren bir efekt yaratırlar. Bu alanların hazır dolgu maddeleri ya da yağ enjeksiyonu uygulamaları ile doldurulmasıdır.
Üçüncü bölge, çene – boyun bölgesidir. Buradaki temel sorun da cilt ve kas tonuslarının azalmasına bağlı sarkmalardır. Çene konturunun bozulması, boyun gerginliğinin azalması en önemli sorunlardır. Dolgu uygulamaları ile çene hattını belirginleştirmek yada botox ile boyundaki kırışıklıkları açmak en uygun tedavi seçenekleridir.

Dr.Esin Aksungur hakkında: Esin Aksungur ilk, orta ve lise öğrenimini  İzmir’de tamamladı. 1995 yılında  Dokuz Eylül  Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim gören Aksungur, 2001 yılında mezun oldu. 2002 yılında İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastane’sinde Plastik Rekonstrüktif  ve Estetik Cerrahi Bölümü’nde asistanlık görevine başladı.  2006 yılında Londra Queen Victoria Hospital’da çalışıp, ‘’Mikrocerrahi  ile Meme Rekonstruksiyonu’’ ve ‘’El Cerrahisi’’ konularında  eğitim aldı. 2009 yılında  uzmanlık eğitimini  tamamladıktan sonra Istanbul Akademi de Felow olarak göreve başladı. 2012 yilinda OPC – Cellest kadrosuna giren Esin Aksungur halen Dr.Osman Oymak  ve Dr.Tunc Tiryaki ile beraber çalışıyor ve aynı zamanda Florence Nightingale Hastanesi Plastik Cerrahi bölümünde kadrolu doktor olarak kariyerine devam ediyor.

Mail: info@esinaksungur.com
Telefon: +90 212 230 97 97