Malum yaz geldi ve hepimizi bu aralar bir form tutma, sağlıklı beslenme telaşı aldı :) Form tutma tamam fakat sağlıklı beslenme maalesef şu zamanda pek de bizim elimizde olmayan bir konu halini almış durumda. Marketten, manavdan aldığımız ürünlere ne kadar güvenmemiz gerektiği tam bir muamma. GDO’lu ürünler, organik ürünler derken herkesin kafası karışmış halde, neye nasıl güvenebileceğini bilemiyor insan. Tam da böyle bir durumdayken dün Ekofit Organik Ürünleri’nin tanıtım etkinliği için Cihangir’deki Social Bistro’ya davet edildik. Ekofit ve samimi ekibi ile tanıştık, lezzetli ürünlerinden tattık, bir çok bilgi edindik. Çok da güzel oldu :)

ekofit

Ekofit, içinde katkı maddesi, yapay aroma, renklendirici, trans yağ bulunmayan ve premium lezzette organik sertifikalı güvenilir gıdalar sunan bir marka. Dünyadaki en iyi ürünleri özenle seçip ülkemize ithal ediyorlar. Çikolataları Belçika’dan, kahveleri Hollanda’dan reçelleri İtalya’dan… Ve en önemlisi tüm ürünleri organik ürün sertifikasına sahip, sağlıklı ürünler. Marketlerde gördüğünüz “Organiktir” yazan ürünlere pek aldırmamanızı öneririm. Organik adı altında satılan tüm ürünlerin bir sertifikası bulunması gerekiyor. Bu işe cidden önem verenlerdenseniz satış görevlisine ürünün sertifikası olup olmadığını sorun. Eğer yanıt olumluysa gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Etkinlikte Ekofit’in tüm ürünlerini deneme şansı bulduk. Hepsi de lezzetleriyle kendilerini kanıtlamış oldular. İtalya’dan ithal ettikleri organik “Fior di frutta” reçellerini tattıktan sonra “Şimdiye kadar yediklerim neydi peki?” diye sorabilirsiniz :) Bilindiği üzere ülkemizde ve bir çok yerde çürümeye ramak kalmış ya da çok fazla olgunlaşmış meyvelerden ya meyve suyu yapılır ya da reçel. Sonra ne renkleri ne de tatları istenildiği gibi olur. Fior di frutta, meyvelerin en kalitelerini topluyor, vitamin, mineral ve aroma kaybı olmadan oda sıcaklığında pişiriyor. Bu kısmı ilginizi çekecek çünkü bu reçellerin içine şeker konulmuyor. Şeker yerine organik elma kullanılıyor. Böylelikle diğer reçellere göre %30 daha az kalori içeriyor.

RIGONI TRIO FDF ITA OK 0251

Ürünleri arasında bir de dünyada ilk organik ürün sertifikasına sahip bir kahve markası bulunuyor: Simon Lévelt. %100 Arabica çekirdeklerinin granül halde sunulduğu Simon Lévelt, içeriğini de tüketicilerinden saklamıyor.

11216_421316364621507_1117128207_n

En sevdiğim kısıma çikolatalara geçiyoruz :) Çikolatanın kalbi Belçika’dan gelen Green Dream çikolataların cevizli, yaban mersinli, nugatlı ve hindistan cevizli olanları bulunuyor. Ayrıca bitter çikolataları da harika! %72 kakao içeren bitterleri yediğinizde ağzınızda o acı hiss hiç oluşmuyor. Meğer bitter çikolata ne kadar acı olursa, kakao çekirdeği o kadar kalitesiz demek oluyormuş. Bu bilgiyi de öğrenmiş olduk :)

greendream_cevizli_sutlu_cikolata

Bir de Nocciolata’ları var ki, bu zamana kadar yediğiniz hiçbir kakaolu fındık kremasına benzemiyor. 2012 yılının en iyi lezzeti seçilen Nocciolata gluten ve trans yağ içermiyor. Bol miktarda organik fındık ve kakaodan oluşuyor.

Nocciolata-ambientata

Ekofit’in bunlar dışında Fransa’dan ithal “le Pain des fleurs” isminde atıştırmalık light krakerleri de bulunuyor. Diyet krakerlere göre %50 daha az kalorili bu ürünleri diyabet hastaları da tüketebilir.