TEKİLA MI ? , MEZKAL Mİ?  YOKSA PULKE Mİ?

 Orijinal Tekila Siseleri

Meksika’nın, Meksika şapkası, erkek müzisyenlerden oluşan müzik grupları Mariachi’ler gibi, simgelerinden biri de bizde ” Kaynana Dili” de denilen sivri ve etli yapraklı kaktüsleri ve bu kaktüslerden elde edilen milli içkisi Mezkal. Peki TEKİLA’ya ne oldu derseniz. Meksika gezimiz sırasında öğrendiğimiz en ilginç bilgilerden biri de bu oldu. Tekila da bir Mezkal türü ama özel bir Mezkal.

Meksika’da, ilk ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte , 1000 yıl kadar önce de yerli kabileler tarafından altı değişik türü bulunan ve Magey  diye adlandırdıkları kaktüsten içki elde edildiği buluntulardan anlaşılmaktadır. Yerli kabileler , bir cins kaktüsün olgunlaşma döneminde yapraklarını kesip , gövde bölgesini de çanak biçiminde açmaktadırlar. Bu çanak içinde her gün biriken özsuyunu almakta bir süre bekleterek fermente olmasını sağlamakta ve içki olarak kullanmakta imişler. Her gün alınan ve bazı kaktüslerde günde 4- 6 litre olabilen  Pulke adındaki bu özsuyunun alınması 4-6 ay kadar sürebiliyormuş. Sonra  Pulke tükeniyor ve kaktüs ölüyormuş. Yani bir magey kaktüsü 600 litreye kadar Pulke üretebiliyormuş.  Bu içkiyi eskiden sadece kabilenin ileri gelenleri tüketebiliyormuş. Pek çok hastalığa iyi geldiği söylenen Pulke ayrıca  afrodizyak olarak da ün yapmış. Günümüzde 50 litrelik ahşap fıçılarda fermente edilen Pulke at sırtına yüklenerek,  sokaklarda herkesin keyfine ve kullanımına açık.

Magey kaktüsünün özelliği yalnızca Pulke üretmesi değil. Yapraklarından elde edilen liflerle ip, urgan hatta tekstil üretiliyor. Yapraklarının üzerindeki zar kurutularak kağıt olarak kullanılmakta imiş.

İspanyollar 16. Yüzyılın başlarında bugünkü Meksika topraklarını işgal ettiklerinde işte bu içki ile tanışmışlar ve içmişler. Ama içkinin elde ediliş yönteminde yaptıkları değişiklikler Mezkal denilen ünlü içkinin elde edilmesine olanak sağlamış. Böylece  Meksika, pek çok özel ve güzel değeri yanında dünyaya kazandırdığı Mezkal ile de ün kazanmış.

Meksika’da içki elde edilen kaktüs türü sayısı sadece 5 .  Bu arada Dünyadaki 1300 civarında olduğu bilinen kaktüs türünden 700 den fazlası da  Meksikada bulunmakta.

Mezkal, en çok orta Meksika’nın  Oaxaca bölgesinde yetişen Maguey Espodin adı verilen kaktüs türünden elde ediliyor.

Yaklaşık 10 yılda olgunluk çağına eren kaktüs, çiçek açmak üzere uzun bir sap çıkartıyor, işte tam bu zamanda hasadı yapılıyor ve sökülüyor. Yaprakları kesilerek gövdesi büyük çukurlarda yakılan odun kömürü ateşinde pişiriliyor. Yapraklar kesildikten sonra dev bir ananasa benzediğinden Ananas adı verilen gövde ezilerek, fermente olması için bir ay süre ile suda bekletiliyor. Fermente olan sulu kaktüs gövdesi posaları, dev bir imbikte distile ediliyor. Distilasyon sonrası yaklaşık 50 -52 derece olan alkol oranı bu oranla satılmasına  devletçe izin verilmediğinden yaklaşık 40 dereceye düşürülerek,  ilginç özel toprak kaplarda veya cam şişelerde satışa sunuluyor. Ancak Oaxaca’da üretilen Mezkal’de ilginç olan şişelenmeden önce içine bir veya iki adet atılan “Gusano” adı verilen kurtçuk. Espodin kaktüsünde yaşayan bu kurtçuğun Mezkal’e lezzet verdiği söyleniyor. Mezkal içilirken gusano kimin kadehine düşerse onun şansının açılacağına inanılıyormuş. Gusano piyangosunun size vurma şansı ise sadece bu bölgede üretilen Mezkal şişelerinden satın alırsanız mümkün.

Mezkal ve Gusano kurtcukları_

Meksika’nın hemen her bölgesinde Mezkal elde ediliyor olmasına rağmen bir bölgesi var ki burada elde edilen Mezkal çok kaliteli ve üretildiği yörenin adını alarak bir marka olmuş.

Evet tahmin ettiğiniz gibi TEKİLA. Tekila adı aslında bir şehrin adı.  Tekila, Tekila şehrinin  yöresinde  yetişen ve Mavi Agave denilen kaktüs türünden elde ediliyor. Tekila yöresi bu özelliği ve tarihi üretim alan ve tesisleri ile UNESCO Dünya Mirası. Bu bölgede geniş alanlarda Mavi Agave tarımı yapılıyor.

Dunya Mirası Tekila Sehri

Tekila üretimi, İspanyol işgalinden sonra ve üretim sürecindeki  teknolojik gelişmelerle artarak önem kazanmış.

 Ispanyollar Doneminde Tekila üretimi

Geniş arazilerde Mavi Agave üretimi yapan çiftlik (hasienda) sahibi İspanyol aileler, kaliteli Tekila üretimleri ile de ün kazanmışlar ve markalarını yaratmışlar.

Mavi Agave

Tekila üretiminde, Mavi Agave hasadını yapan usta elemanlara Jimador (himador okunuyor) adı veriliyor. Üretim yöntemi Mezkal’deki gibi. Ancak ananasları pişirme işlemi odun kömürü ile değil, buharda pişirme yöntemi ile oluyor ve yaklaşık 8 saat kadar sürüyor. Pişirilen Agave gövdesinden dilimlenmiş karamel rengi parçaları tattığımızda çok şaşırdık. Kendine özgü çok hoş bir rayiha ve meyve şekerlemesine benzeyen bir lezzet. Pişen gövdeler parçalanıp sıkıldıktan sonra dev bakır imbiklerde iki kez distile ediliyor. Distilasyon  sonucu elde edilen içki beyaz renkli ve alkol derecesi % 51. Seyreltilerek  %40 a düşürülüp satışa sunuluyor. Ancak bu yöredeki onlarca Mezkal ( veya Tekila) fabrikasından derecesi düşürülmemiş içkileri 5 veya 10 litrelik bidonlarda almak da mümkün olabiliyor.

Şişesinde %100 Mavi Agave yazan ve 2-11 ay dinlendirilmiş Tekila’ya Reposado deniliyor. Dinlenme süresi bir yıldan daha uzun süre olanlar ise Anejo olarak adlandırılıyor ve en kaliteli Tekila olarak satışa sunuluyor.

Burada iki husus çok önemli imiş. Birincisi Tekila içkisine katiyen hiçbir kurt konmaması. İkincisi ise, %100 agave yazmayan ucuz Tekila’larda önemli oranda şeker kamışından elde edilen rom karıştırılıyor olması. Tekila sevenlerin dikkatine.

Ziyaret ettiğimiz hasienda Jose Cuervo , sanki bir sanat galerisi idi. Üretim yapan köklü ailenin kullandığı tablolar, pırıl pırıl şövalye zırhları, ahşap oyma dolaplar, rengarenk seramikler duvarları ve köşeleri süslüyordu. Tipik İspanyol tarzı havuzlu avlular ve rengarenk çiçeklerin süslediği serin gölgeli verandalarda ikram edilen Tekila ve Tekiladan yapılan Margarita’larımızı yudumlarken Meksika peynirli Tako’larımızın da tadını çıkardık.

Tekila Fabrikasina donusturulen  Hasienda

Daha sonra gittiğimiz yine Dünya Mirası Zacatecas şehrinde bir Mezkal dükkanına konuk olduk. Bütün şişelerde Mezkal yazıyordu. Tekila var mı diye sorduğumuzda satıcı güzel kız, bize üzerinde % 100 Mavi Agave Mezkali yazan bir şişeyi uzattı ve ‘Buna biz burada Mezkal deriz. Tekila adı yurt dışına ihraç edilenlerde kullanılıyor’ diye cevap verdi. Sokaklarda gördüğümüz, eşek sırtında toprak testilerde satılan ve bardak bardak  içilen Pulke ise, geleneğin yüzyıllardır yaşadığının en güzel  kanıtı .

UNESCO Dünya Mirası yöresi ve içkisi  ile Tekila, geleneksel Pulke ve bazı türlerinin içine kurtçuk  konulan Meksika’nın Milli İçkisi Mezkal, damaklarımızda hoş tatları , anılarımızda ilginç bilgi ve güzellikler olarak yerini aldılar.